Relacja z konkursu „Mamy rady na odpady”

27 października br. w sali Domu Socjalnego w Grzawie stawiły się 6-osobowe drużyny klas II z wszystkich szkół podstawowych gminy Miedźna gotowe na pierwszą edycję konkursu poświęconego tematowi gospodarki odpadami pt.: „Mamy rady na odpady”. Dzieci do wspólnej zabawy i nauki zaprosili - Wójt Gminy Miedźna oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie.

Dzieci musiały wykonać 10 różnych zadań. Każde z nich wymagało innej umiejętności, ale dzieci poradziły sobie znakomicie, prezentując przed zaproszonymi gośćmi i nauczycielami wiedzę, talenty muzyczne, wokalne, konstruktorskie, a nawet sprawność fizyczną. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie pani Czystosława przydzielała dzieciom, zakrętkowe ekopunkty.

Dzieci musiały rozpoznać symbol oznaczający recykling, odpowiedzieć na wylosowane pytanie (co to jest smog, spaliny, elektorośmieci?) oraz odczytać hasło zapisane specjalnym kropeczkowo- kreseczkowym szyfrem. Dzieci nie miały najmniejszego problemy, by odczytać trudne słowa – kontenery, segregacja, detergenty. Następnie każda drużyna zaśpiewała fragment piosenki o odpadach. Kolejne zadanie, również muzyczne, polegało na zrobieniu instrumentów z różnych opakowań po serkach, butach oraz z kapsli, grochu i ryżu. Na powstałych grzechotkach, bębenkach, gitarach wszystkie drużyny zagrały melodię „Wlazł kotek na płotek”.

Niektóre z zadań dzieci przygotowywały wcześniej, a na konkursie prezentowały efekty swojej pracy – transparenty z ekologicznym hasłem oraz śmiecioludki wykonane z odpadów. Każda z przedstawionych postaci miała swoje imię. Goście byli zachwyceni kreatywnością dzieci – wszystkie ludki miały gustowne fryzury i kolorowe kreacje.

Na dzieci czekała również niespodzianka – wizyta wielkiej śmieciarki firmy ZUK. Panowie pokazali dzieciom, jak działa pojazd, co dzieje się z zebranymi odpadami i jak wygląda ich codzienna praca. Później dzieci wspólnie ułożyły wielkie puzzle przedstawiające właśnie śmieciarkę. Śmieciowy slalom dostarczył dzieciom dużo radości, podobnie jak oglądanie pojazdu. Skoki, rzut do kosza i przejście przez tunel – okazały się świetną zabawą dla wszystkich drużyn. W konkursie o odpadach nie mogło zabrakną także zadanie polegającego na segregacji śmieci. Dzieci poradziły sobie znakomicie i wierzymy, że selektywna zbiórka odpadów będzie dla nich nawykiem.

Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Miedźnej.

 

GBP

 

Foto. GBP
Foto. GBP
Foto. GBP
Foto. GBP
Foto. GBP
Projekt i wykonanie: Kompromis.NET