Policjanci apelują!

Zwracamy się z apelem do mieszkańców powiatu pszczyńskiego o wzmożenie swojej czujności w związku z możliwością nasilenia się w okresie jesiennym włamań do mieszkań i domów jednorodzinnych. Doświadczenie uczy, że sprawcy tego typu kradzieży uaktywniają się w tym okresie, wcześniej obserwując wytypowane przez siebie obiekty oraz ich właścicieli.

W ostatnim czasie wzrost tego typu zdarzeń odnotowano w gminie Miedźna. Chcąc przeciwdziałać poczynaniom sprawców zwracamy się z apelem o przestrzeganie podstawowych zasad i stosowanie się do  poniższych wskazówek.

Pamiętajmy, że sprawcy przyglądają się zwyczajom domowników: notują godziny opuszczania przez nich domów, to, czy jest pies, alarm, jak daleko są najbliższe zabudowania, czy sąsiedzi są wystarczająco czujni, jakimi samochodami jeżdżą właściciele, czy na placu jest oświetlenie, ilu jest domowników, szacują wstępnie stan majątkowy przyszłych pokrzywdzonych oceniając wygląd domu, ogrodu, samochodów, itd. Często, jednym z punktów takich przygotowań do włamania jest osobista wizyta sprawcy w domu, barze, sklepie przyszłego pokrzywdzonego. Rabuś przedstawia się wówczas jako sprzedawca dywanów, kartek świątecznych, filtrów do uzdatniania wody, pracownika gazowni, itp. Nie bez znaczenia pozostaje również obserwacja obiektu przez sprawcę z zaparkowanego nieopodal samochodu. Pamiętajmy, że włamywacze potrzebują od 5 do 10 minut na to, żeby dostać się do wnętrza domu, przeszukać go i skraść wartościowe rzeczy, głównie gotówkę, biżuterię, sprzęt elektroniczny a nawet antyki. Najczęściej wybierają domostwa słabo widoczne dla sąsiadów, czyli np. takie, które „chroni” gęsty i wysoki szpaler tui. Włamywacze, przed pokonaniem zabezpieczeń, sprawdzają miejsce kilkukrotnie dzwoniąc i pukając do drzwi. Upewniają się, czy na pewno nie ma domowników w środku. Dopiero wówczas kierują się na tyły budynku, gdzie zazwyczaj znajdują się okna balkonowe. Po ich podważeniu bez większych problemów dostają się do środka.

Niejednokrotnie już, pomoc mieszkańców naszego powiatu okazywała się nieoceniona w schwytaniu przestępców, którzy do Pszczyny przyjeżdżali na tzw. „ gościnne występy”.

Przekazanie policjantom tak szczegółowych danych, jak te wymienione poniżej, mogą okazać się dużym ułatwieniem w wytypowaniu sprawców.

Warto zapamiętać:

  • rysopisy podejrzanych osób, które ostatnio odwiedziły nasze domy
  • numery rejestracyjne samochodów, które przez dłuższy czas parkowały pod naszym domem lub w jego okolicach
  • podejrzanych klientów w sklepie, raczej rozglądających się po ścianach w poszukiwaniu zamontowanych kamer i alarmów, niż interesujących się artykułami oferowanymi do sprzedaży

INFORMACJE MOŻNA przekazywać telefonicznie lub osobiście policjantom Wydziału Kryminalnego tutejszej komendy. Prosimy dzwonić wybierając numer telefonu /32/ 449 32 81 lub z końcówką 280.

Wszystkie uzyskane w ten sposób dane zostaną sprawdzone i poddane wnikliwej analizie. Można również dzwonić na numer telefonu dyżurnego jednostki /32/ 449 32 00 lub alarmowy 997.

Chcąc ułatwić analizę tego, co Państwo zauważą, i co wyda się podejrzane i dalece niepokojące, podajemy podstawowe pytania pomocne w sformułowaniu pełnej, wyczerpującej i niezwykle cennej dla nas informacji.

  • Co widzę/widziałem?
  • Kiedy? (dokładny lub przynajmniej orientacyjny czas)
  • Kto? Kogo? (dane lub rysopis podejrzanie zachowującej się lub wyglądającej osoby)
  • Ilu? (liczba opisywanych przez nas osób)
  • Gdzie? (wskazanie dokładnego miejsca zdarzenia)
  • Przebieg ? (opis klatka po klatce jak przebiegało zdarzenie)
  • Z czym? W jaki sposób? (opis użytych narzędzi, samochodu z podaniem numerów rejestracyjnych, rekwizytów oferowanych do sprzedaży, itp.)

Na koniec kilka rad, które pozwolą nam uniknąć kradzieży:pamiętaj, czujny sąsiad to dobry sąsiad, szczekanie w nocy psa jest sygnałem dla Ciebie i najbliższych sąsiadów, że ktoś obcy zbliżył się do ogrodzenia, nie pozostawiaj uchylonych lub otwartych okien ani zewnętrznych żaluzji, kiedy wychodzisz z domu, zamykaj drzwi wejściowe; nawet jeśli jesteś w domu, nie chowaj kluczy pod wycieraczką, doniczką czy za skrzynką na parapecie.

PAMIETAJ! Obcy= nieufność i wzmożona czujność!

KPP w Pszczynie

 

Projekt i wykonanie: Kompromis.NET